Pociągiem na wakacje – gdzie nad morze dojedziesz pociągiem

Podróżowanie pociągiem to doskonała alternatywa dla samochodu, szczególnie podczas planowania wakacji nad morzem. Polska sieć kolejowa oferuje wiele połączeń, które umożliwiają dotarcie do najpopularniejszych nadmorskich miejscowości. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.

Gdańsk

Jedno z najstarszych miast w Polsce, Gdańsk, przyciąga turystów swoją długą listą zabytków i sławą w obróbce bursztynu. Do Gdańska dojedziemy bez przesiadek m.in. z Warszawy (około 3 h 20 min), Krakowa (około 9 h 20 min Intercity/ około 5h 30 min Pendolino), Łodzi (około 4 h 50 min) i Wrocławia (około 4 h 50 min).

Gdańsk to miasto o bogatej historii, które oferuje wiele atrakcji dla turystów. Można tu podziwiać piękne zabytki, takie jak Bazylika Mariacka, Ratusz Głównego Miasta czy Długą i Długi Targ z Neptunem. Gdańsk to również miejsce, gdzie rozpoczęła się Solidarność – w Stoczni Gdańskiej znajduje się Europejskie Centrum Solidarności. Miłośnicy morza mogą odwiedzić Gdański Port, a także skorzystać z atrakcji oferowanych przez pobliską plażę w Brzeźnie czy na Stogach.

Gdynia

Należąca do czołówki wakacyjnych nadmorskich kurortów Gdynia oferuje wiele atrakcji dla turystów. Do Gdyni z łatwością dostaniemy się pociągami z Katowic (około 5 h 40 min Pendolino/ około 7 h 40 min Intercity), Krakowa (około 5 h Pendolino, około 8 h 30 min Intercity) czy nawet z Zakopanego (około 12 godzin).

Gdynia jest nowoczesnym miastem zlicznymi atrakcjami dla turystów. Można tu zwiedzić Muzeum Emigracji, Akwarium Gdyńskie czy Dar Pomorza – słynny żaglowiec, który jest symbolem miasta. Gdynia to również miejsce wielu festiwali, w tym popularnego Open’er Festival. Dla miłośników plażowania idealne będą miejsca takie jak plaża miejska czy plaża w Orłowie z pięknym molo.

Sopot

Sopot bez wątpienia stanowi najbardziej ekskluzywną i imprezową część Trójmiasta. Do Sopotu można dojechać z Warszawy (około 3 h 15 min Pendolino, około3 h 50 min Intercity), Krakowa (około 5 h 20 min Pendolino około 8 h 15 min Intercity) czy Bielska-Białej (około 7 h Pendolino, około 9 h 10 min Intercity).

Sopot to perła Trójmiasta, znana z najdłuższego w Europie drewnianego molo, eleganckich willi z okresu dwudziestolecia międzywojennego i tętniącej życiem ulicy Bohaterów Monte Cassino, popularnie nazywanej “Monciakiem”. Sopot to również miejsce wielu imprez i festiwali, takich jak Sopot Festival czy Top of the Top. Dla miłośników aktywnego wypoczynku dostępne są liczne ścieżki rowerowe i trasy biegowe.

Władysławowo

Władysławowo to jedna z ulubionych wakacyjnych destynacji Polaków. Do Władysławowa można dojechać pociągiem z przesiadką w Gdyni z Katowic (około 7 h 30 min), Warszawy (około 4 h 10 min) czy Krakowa (około 6 h 35 min).

Co zobaczyć we Władysławowie? Można tu zwiedzić Ocean Park, gdzie znajdują się modele morskich stworzeń, czy Dom Rybaka, który oferuje piękne widoki na okolicę. Władysławowo to również miejsce, gdzie znajduje się jedno z największych skupisk fok szarych na polskim wybrzeżu. Dla miłośników aktywnego wypoczynku dostępne są liczne ścieżki rowerowe i piesze.

Kołobrzeg

Kołobrzeg to jedno z największych miast na zachodnim Wybrzeżu. Do Kołobrzegu można bez przesiadek dojechać między innymi z Łodzi (około 8h 20 min), Warszawy (około 5h 20 min Pendolino, około 7h 20 min Intercity) czy Katowic (około 8h).

Położone u ujścia rzeki Parsęty miasto może poszczycić się aż trzema kąpieliskami, molo koncentrującym życie wieczorne oraz licznymi zabytkami, które pochodzą nawet z okresu średniowiecza. Jako jedna z największych miejscowości położonych na zachodnim Wybrzeżu Kołobrzeg jest dobrze skomunikowany kolejowo.

Świnoujście

Świnoujście to najbardziej wysunięte na zachód polskie nadbałtyckie miasto. Do Świnoujścia bez problemu dojedziesz pociągiem m.in z Warszawy (około 8 h 30 min), Poznania (około 4 h 50 min), Krakowa (około 10 h) czy Katowic (około 9 h). Świnoujście oferuje wiele atrakcji dla turystów. Można tu zwiedzić Fort Gerharda, latarnię morska, która jest jedną z najwyższych w Europie, czy promenadę wzdłuż plaży. Świnoujście to również miejsce, gdzie znajduje się jedno z największych skupisk fok szarych na polskim wybrzeżu. Dla miłośników aktywnego wypoczynku dostępne są liczne ścieżki rowerowe i piesze.

Ustka

Do Ustki koleją bez przesiadek można dotrzeć m. in z Warszawy (około 5 h 30 min), Katowic (około 10 h 45 min) czy Krakowa (około 8 h 30 min). Ustka to malownicze miasto, które oferuje wiele atrakcji dla turystów. Można tu podziwiać piękne zabytki, takie jak latarnia morska, promenada nadmorska czy port rybacki z licznymi kolorowymi kutrami. Ustka to również miejsce, gdzie można skosztować świeżych ryb i owoców morza w jednej z wielu restauracji. Dla miłośników aktywnego wypoczynku dostępne są liczne ścieżki rowerowe i piesze.

Gdzie pojedziesz?

Podróżowanie pociągiem to nie tylko wygoda, ale również możliwość podziwiania pięknych krajobrazów naszego kraju. Ceny biletów zazwyczaj oscylują w granicach kilkudziesięciu złotych, jednak za pociągi pospieszne zapłacimy trochę więcej. Warto jednak pamiętać, że czas to pieniądz, więc może warto zainwestować w szybsze połączenie?

Bez względu na wybór, podróż pociągiem to zawsze dobry pomysł na rozpoczęcie wakacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *